Polonya Şarkıları

Polonya Şarkıları

Polonya müziklerinde her zaman geleneksel müzik enstrümanlarını ve melodilerini işitmek mümkündür. Önemli müzik adamlarının yetiştiği Polonya bu özelliğini başarılı müzik akademileri sayesinde sağlamaktadır.
Müzik akademilerinde okuyan öğrenciler her zaman başarılı müzisyenler ve şarkıcılar olarak bazen tek kişi bazen de grup olarak şarkılar söylemektedirler. Polonya şarkılarında genellikle canlı melodiler kullanılır. Polonya halk müziğinin oynanması için hazırlanmış şarkılar her zaman özel birer melodi ile bestelenmektedirler. Polonya da geleneksel halk müziği her zaman ilgi çekecek düzeydedir. Geleneksel olmasına rağmen halk müzikleri her zaman popülerliğini korumaktadırlar. Popüler şarkıların en bilinenleri de caz müzikleri yapan gruplardan çıkmaktadır. Caz müziği konusunda iyi seviyelerde olan Polonya genellikle gruplar halinde caz şarkılar söyleyen gruplara ev sahipliği yapmaktadır.

Polonya uzun yıllardır müzik konusunda başarılı atılımlar yapmıştır. Ancak tüm dünya Polonya şarkılarını Eurovision şarkı yarışmasında dinleyerek bu müzikleri tanımıştır. Polonya Eurovision'da çoğunlukla kendi dillerindeki şarkılarla katılmayı tercih etmektedir. Bu şekilde dillerine ve ülkelerine olan güvenlerini göstermiş olmaktadırlar. Polonya 1994 yılında Eurovision'a ikinci olarak pek çok dünya ülkesi tarafından tanınmayı başarmıştır. Buradaki şarkı da lehçe idi ve insanların lehçeye olan sempatilerinin artması sağlandı. Zaten Polonya'ya giden öğrencilerin aklında en çok Polonya'nın lehçe dillerinde yazılmış şarkıları kalır. Polonya'da okuyup da bu dilin şarkılarını dinlemeden geri dönen yoktur. Çoğu kimse canlı şarkıların melodisine kendin kaptırır ve dans etmeye başlar.

Rating , 10 out of 10 based on 100 ratings