Polonya Milli Marşı

Polonya Milli Marşı

Her ülkeyi simgeleyen belli başlı öğeleri vardır. Mesela Türkiye'yi simgeleyen öğe ay yıldızlı kan kırmızısı bayrak ve özel olarak bestelenmiş istiklal marşıdır. Bunlar türkiyenin bağımsız ve demokratik bir ülke olduğunun en güzel göstergeleridir. Başka ülkelerinde kendilerine has özellikler bulunmaktadır örneğin Polonya yine bağımsızlığına düşkün ve bunu her şekilde insanlara gösteren bir ülkedir.
Mesela Polonya bayrağı kırmızı ve beyaz olan iki şeritten oluşur. Bu şeritlerden biri bağımsızlığı kazanmak uğruna savaşlarda dökülen kanı simgeleyen kırmızı renktedir. Diğer şerit ise barışçılığı simgeleyen beyaz renktedir. Bayrağın yanı sıra ülkenin bir arması da vardır. Yine bağımsızlığın en güzel şekilde anlatıldığı bu arma üzerinde beyaz renkte bir kartal bulunmaktadır. Polonya özgürlüğe verdiği değeri en iyi milli marşında anlatmaktadır.

Polonya milli marşının adı Mazurek Dabrowskiego'dur. Bu marş 1926 yılında Polonya'nın resmi milli marşı olarak kabul edildi. Türkçe'ye çevrildiğinde Dubrovski'nin Mazurkası olarak çevriliyor ama asıl marşta işlenen konu Polonya'nın henüz ölmediğidir. Bu milli marş lehçe dilinde yazılmıştır.
Marşın yazarı Jozef Wybick bu sözleri 1792 yılında yazmıştır. O Polonyalı bir askerdi ve savaş sırasında diğer askerlere moral vermek amacı ile bu özel sözleri yazmıştır. Marşın eşsiz müziklerini ise Polonyalı bir besteci olan Edward Pallasz yapmıştır. Bu şarkı Slavlar uluslarının en önemli şarkılarından bir olmuş ve Polonya bağımsızlığını kazandığında bu şarkı milli marş ilan edildi.


Rating , 10 out of 10 based on 100 ratings